Problemstilling

Syria stod i brann høsten 2016, og millioner av mennesker på flukt manglet mat og klær. Røde kors er en av mange organisasjoner som ønsket å bruke julen til å samle inn penger til mennesker på flukt. Hvert år gjøres dette i form av gavekort.

Innsikt

80% av nordmenn oppgir at de i større eller mindre grad får julegaver de ikke hadde behov for.

Mange seg igjen i at det kan være krevende å finne en passende julegave til «noen som har alt». Innkjøp av pliktgaver oppleves nesten som en nødvendig byrde. Mange vil trolig raskt kjenne seg igjen i en situasjon der de rett før jul febrilsk er på jakt etter en artig gave til noen som allerede har alt.

Løsningen ble en kolleksjon med nye Røde Kors-gavekort i serien ”Gaven til den som har alt” og filmer som promoterte kortene på Facebook.

Resultat

Kampanjen ga i følge Røde Kors svært høye konverteringstall. I 2016 traff vi en nerve med denne dramatiseringen da de i november og desember solgte 60% flere gavekort enn tidligere år.

 

Credits:

Byrå: Try

Kunde: Røde Kors